Twitter’da hesap doğrulama nasıl yapılır?

Twitter’da hesap doğrulama nasıl yapılır?

Herkes tarafından bilinen sosyal ağlardan biri Twitter’ın uzun bir süredir ertelediği hesap doğrulama sürecini yeniden başlatma kararı aldı. Twitter’da doğrulanmış hesaplar yani mavi tik almış hesaplar kullanıcılar için önemli. Zira kullanıcılar, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren mavi tik almış hesaplara daha fazla ilgi gösteriyor ve takipçi sayıları yüksek bir hızla artıyor. Twitter’ın durdurduğu doğrulanmış hesap süreci ile ilgili gelen bilgiler sosyal medyanın hesap doğrulama sürecinde nasıl bir politika izlediğini gösteriyor. 

Twitter’da Kimler Mavi Tik Alabilir?

Twitter hesabının doğrulanması, önerilen kişilerin arasına girme ve dolayısı ile takipçi sayısının hızlı bir şekilde artması demek oluyor. Bununla birlikte Twitter hesabını doğrulayabilen kişiler belli bir kapsamla sınırlı tutuldu. Şirket 6 kategoride yer alan hesapların, hesap doğrulama için başvuru yapabileceğini belirtti. Twitter hesabını doğrulama şansı olan bu hesapların kategorileri neler? 

•    Resmi kurumlar – devlet kurumlar
•    Şirketler
•    Haber siteleri ve gazeteciler
•    Spor ve oyun konulu hesaplar
•    Aktivizm ile ilgili hesaplar
•    Fenomen ya da influencer olarak adlandırılan hesaplar

Eğer yukarıdaki şartları karşılayan Twitter hesabınız varsa siz de hesabınıza mavi tik almak için Twitter’a başvuruda bulunabilirsiniz. Konuyla ilgili bilmeniz gereken diğer bir detay da bu özelliğin herkese açık bir şekilde sunulmaması. Dolayısıyla hesabınızda henüz Twitter hesap doğrulama seçeneği gelmemişse biraz beklemeniz gerekicek. 

Twitter hesabı doğrulama için gerekenler nelerdir?

Twitter tarafından bildirilenlere göre, hesabınızın doğrulanması için belli bilgiler gerekmekte. Bu liste de kısa ve kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz bilgiler içeriyor:

•    Hesabınız aktif olmalıdır. Son 6 ay içinde hesabınıza en az 1 kere de olsa giriş yapmış olmanız gerekiyor.
•    Hesabınızın son bir yılda devre dışı kalmamış olması gerekiyor.
•    Hesabınızın adı, mail adresi ve telefon numarası gibi bilgileri içermiş olması gerekiyor. 
•    Doğrulama yapabilmek için Twitter sizden resmi bir kimlik, mail adresi gibi bilgiler de isteyebilir. 

Twitter mavi tik başvurusu ne kadar sürede onaylanıyor?

Twitter’a hesap doğrulama için başvurduktan sonra genellikle birkaç gün içinde yaptığınız başvurunuz sonuçlandırılmaktadır. Yukarıda vermis olduğumuz bilgileri ve belgeleri tam olarak hazırladıysanız ve hesabınız mavi tik almak için uygunsa kısa bir süre içerisinde yanıt alacaksınız eğer Twitter başvurunuzu reddederse 1 ay içinde yeniden başvurabilirsiniz. Twitter hesap doğrulama özelliğinin kapanmasının sebebi 2017 yılında mavi tik almış bir hesap tarafından yapılan ırkçı bir paylaşımdı. Twitter bu olaydan sonra hesap doğrulama sürecini bir süreliğine kapattı.