Sosyal Medyanın İş Sektöründeki Büyük Önemi

Sosyal Medyanın İş Sektöründeki Büyük Önemi

Sosyal medya mecraları sadece vakit geçirmek için kullanılan bir yer değil aynı zamanda bizim bir dijital kimliğimizi insanlara yansıtıyor. Instagram gibi sosyal mecralar hem kişisel hesapların bir kimliği hem de işletme hesapları için müşterilerle iletişime geçmek için de önemli bir mecra. Sosyal medyayı çok iyi kullanan ve insanlarla sosyal medya üzerinden iyi bir iletişim kuran kullanıcılar sosyal medya üzerinden ciddi dönüşler elde edebiliyor.

Sosyal Medya Satışlarınızı Arttıran Önemli Bir Araç

Teknolojinin gelişmesi ile beraber her zaman yaptığımız alışverişin online tabanlı sistemlere taşınması ile bir değişime imza atmış olan e-ticaret, yerini artık m-ticaret ya da sosyal medya tabancı ticaretlere bıraktı. Sosyal mecralarda binlerce takipçisi olan herhangi bir butik sayfası ya da herhangi bir işletme hesabı satışlar yaparak çok ciddi satış hacimleri oluşturdu. Sosyal mecralar bu yüzden çok önemli. Bunların içinde en çok önem arz eden şey sosyal medya hesaplarının takipçi kitlesi etkili bir şekilde oluşturulmalıdır. 

Sosyal medyanın markalar için asıl önemi sadece satış yönü ile değil aynı zamanda bilinirlik yönüdür. Herhangi bir butik marka sosyal medyada 50 binden az takipçisi bile olsa aylık 1 milyonun üzerinde erişime ulaşabilir bu da televizyon, gazete, radyo gibi klasik medya araçlarının da normal şartlarda yüz binlerce liralık bir reklam bütçesi anlamına geliyor. Buna ek olarak sosyal medya reklamları, kampanyaları ve diğer satış faktörlerini de kullanarak markaların kısa süre içinde sosyal medya üzerinden satışlarını arttırabilir.

Sosyal Medya Hesabınız Sizin Kimliğinizdir

İnternet dünyası artık bizim için önemli bir gösterge. Markalar, işe alım yaparken bile bir adayın sosyal medya hesaplarını inceliyor ve buna göre işe alıyor. Sosyal medyada takipçi sayınız, yaptığınız paylaşımlar ve aldığınız beğeniler de sizin için çok önemli. İş hayatında Linkedin başta olmak üzere Instagram ya da Twitter hesaplarınızda yapacağınız paylaşımlar, aldığınız geri dönüşler işletmeler için önemlidir. Bu nedenle, daha sağlam bir profil oluşturmak için aşağıdaki adımları takip etmeliziniz:

  • Kaliteli paylaşımlar ile erişiminizi artırın
  • Biyografinizdeki açıklama, link ve fotoğraf gibi verilere özen gösterin.
  • Planlı paylaşımlar yapın.