Instagram Kurtarma Kodu Nedir? Kurtarma Kodu Nasıl Alınır?

Instagram Kurtarma Kodu Nedir? Kurtarma Kodu Nasıl Alınır?

Instagram çok sayıda kullanıcısı ile sosyal medyada en çok tercih edilen sosyal ağlardan biridir. Günde birçok kez kullanıyoruz ve bazı sorunlarla karşılaşıyoruz bunlar ise genellikle güvenlik konulu oluyor. Bu güvenlik sorunları kapsamında ise en kötüsü instagrama erişememektir. Böyle durumlarda hesabı korumaya almak için farklı özellikler geliştirmiştir. Bu özelliklerden biri ise instagram kurtarma kodudur. Hesabınıza giriş yapamadığınızda ya da farklı bir sebep varsa bahsedilen kod ile erişim sağlamanız mümkündür. Şimdi ise bu kod nedir, nasıl alınır ve nasıl kullanabilirsiniz onu inceleyelim.


Instagram Kurtarma Kodu Nedir?
Uygulamanın kişilere verdiği kurtarma kodu, aslında güvenlik konusunda en çok bahsedilen iki faktörlü kimlik doğrulama sisteminin bir parçasıdır. Bu iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi ise başka birsinin hesabınıza erişmeye çalıştığında istediği koddur. Ancak bu sistem olmadığında ise, başka bir seçenek vardır ve bu kurtarma kodudur. Bu kod, hesaba giren kişinin siz olduğunuza dair bir güvence veren doğrulama sistemi olarak da düşünülebilir. Instagram kurtarma kodunu almayı incelemeden önce iki faktörlü doğrulama sistemi nedir öncelikle onu incelemek gerekmektedir. Çünkü bu iki sistem birbirleriyle ilişki sistemlerdir.


İki Faktörlü Kimlik Doğrulama
Instagramda kimliğinizi doğrulamanın birçok farklı yolu vardır. Bunların en bilineni ise herkese göre en güvenli olan Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama sistemidir. Bu sistemi kullanmak için ise aşağıda belirtilen doğrulama seçeneklerinden birini ya da ikisini birden etkinleştirmek yeterlidir.
•    Google Authenticator gibi bir kimlik doğrulama uygulaması
•    Telefonunuza gelen SMS kodları

Bu sistemi kurduktan sonra hesabınızla herhangi bir sorun yaşama durumunuzda ya da çalınma gibi durumlarda bu iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini kullanmanız mümkündür.


Instagram Kurtarma Kodu Nedir ve Nasıl Alınır?
Yukarıda bahsettiğimiz sistemi kullanamıyorsanız Instagram, bir mağduriyet yaşamaması adına kodu özelliğine de devreye soktu. Bu kod sayesinde hesabınızda sorun oluştuğunda yukarıdaki sistem olmasa bile hesabınızı kurtarma mümkündür. Bu kodu kullanmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir:
•    Profilinize giriş yapın ve sağ üst kısımdaki üç çizgili menü ikonuna tıklayın.
•    Ayarlar menüsüne gidin.
•    İki faktörlü kimlik doğrulaması kısmına gidin.