Instagram Karanlık Mod Nedir? Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Instagram Karanlık Mod Nedir? Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Milyonlar tarafından kullanılan sosyal medya mecralarından biri olan Instagram, her geçen gün getirdiği yeni özellikler ile beraber üyelerine iyi bir deneyim yaşatıyor. Instagram’ın uzun bir süredir beklenen özelliklerinden biri olan karanlık mod bunlardan birisi. Neredeyse tüm sitelerin ve uygulamaların sahip olduğu özellik olan karanlık mod ya da diğer adı gece modu birçok açıdan avantaj sağlıyor. Instagram’ın en güncel sürümünde bulunan karanlık mod özelliği hem iPhone hem de Android cihazlarına sahip olan kullanıcılarının kullanabileceği keyifli bir özellik.

Karanlık mod nedir?

Instagram dışında Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya mecraları başta olmak üzere kullanıcılara sunulmuş olan karanlık modu özelliği teknik olarak ekranın beyaz kısımlarının siyaha dönmesidir. Birçok avantajı olan gece modunun bu kadar popüler olmasının en önemli sebebi özellikle her gün telefon başında saatler geçiren kullanıcılar için göz yoruculuğunu azaltması kullanıcılar için sağlık açısından da yardımcı oluyor. Buna ek olarak ekranın beyaz ışıkta daha fazla enerji tükettiğini düşünerek karanlık mod aynı zamanda şarjınızın daha az gitmesine olanak sağlar. Instagram'da gezinirken, mesajlara girerken ekranın beyaz kısımlarının siyah olmasını ve renklerin de buna uygun şekilde güncellenmesini istiyorsanız Instagram'ın karanlık modu özelliğini kullanabilirsiniz.

Instagram karanlık moda nasıl geçilir?

Uzun pil ömrü ve sağlık konusunda faydalarını göz önünde bulundurduğumuzda, siz de Instagram'ın gece modunu kullanmak isteyebilirsiniz. Uygulamanın kullanıcıları tarafından beğenilen bir özellik olan gece moduna geçmekse çok kolay.  Öncelikle Instagram'ınızın güncel olması gerekiyor. Instagram'ın güncel olup olmadığını merak ediyorsanız, App Store ya da Play Store üzerinden Instagram’ın güncellemesini kontrol edin. Uygulamanız güncelse, Instagram karanlık modu ayarı için manuel bir işlem yapmanız gerekecek.

iPhone için Instagram gece modu

Instagram’ı iPhone cihazında kullanıyorsanız, mevcut olan en güncel işletim sistemi iOS 14’te uygulamanın gece moda geçmesini sağlayabilirsiniz. Gece moduna geçmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

  • İlk olarak telefonunuzda Ayarlar kısmına gidin.
  • Ayarlar kısmından sonra, ekran ve parlaklık seçeneğini göreceksiniz. Ekran ve parlaklık seçeneğine tıkladığınızda karşınıza çıkan menüde koyu modu seçeneğini göreceksiniz.
  • Koyu mod seçeneğini açtıktan sonra sadece Instagram değil telefonunuzdaki birçok uygulama koyu moda geçiş yapmış olacaktır.

Android için Instagram gece modu 

Instagram’da gece moduna geçmek Android cihazlarda da çok kolay. Bunun için aşağıdaki aşamaları takip etmeniz yeterli olacaktır:

  • Android telefonunuzun arama kısmına gidin ve gece modu ya da karanlık mod kelimelerinin aramasını yapın. Bu ayarlar ekranında karşınıza farklı ayarlar çıkacaktır, karanlık modu ayarını seçin.
  • Sonraki aşamada Instagram uygulamasını seçmeniz gerekiyor.
  • Bu işlemi yaptıktan sonra, telefonunuzda artık Instagram, gece moduna sahip olacaktır.