Instagram Hesabım Spam Yedi! Ne Yapmalıyım?

Instagram Hesabım Spam Yedi! Ne Yapmalıyım?

Milyonlar tarafından bilinen ve kullanılan Instagram diğer sosyal medya mecraları gibi bazı topluluk kurallarına sahip bir platform ve bu kuralların dışına çıkan hesaplara bazı işlemler uygulanmaktadır. Bu işlemlerin en başında spam geliyor. Eğer bir hesabınız spamlanırsa hesabınıza erişim engeli gelebilir. Instagram’da bazen spam saldırısı gibi konular söz konusu olabiliyor. 

Instagram hesabım spamlanırsa ne olur?

Instagram’da bazen kötü niyetli kullanıcılar, Instagram hesabınızın kapanması için spamlama yolunu başvurabilirler. Instagram’da spam saldırısı olarak bilinen bu yöntemde hesabınızın erişim engeli yemesi için sizi Instagram’a şikayet ederler. Eğer önceden spam sorunu ile karşılaşmadıysanız ve Instagram hesabım spam altında diyerek endişe ediyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Instagram'da hesabınız çok fazla kullanıcıdan spam yese bile ilk etapta hesabınız kapatılmaz ancak çok fazla spamlanmış olan bir hesabınız varsa hesabınızın belli özelliklerine erişim kısıtlaması getirilebilir ancak doğrudan hesabınızın kapanmaması gibi bir kesinliği yoktur. 

Hesabınız birden fazla kez spamlanırsa ya da düzenli olarak sürekli spamlanırsa bu defa Instagram, hesabınızı kapatma gibi daha ciddi önlemlere başvurabilir ancak hesabınız kapatılmadan önce hesabınız Instagram tarafından incelenir ve buna göre karar alınır. Örneğin herhangi bir kuralı ihlal etmeden düzgün içerikler paylaşırken, herhangi bir kullanıcı hesabınızı cinsel içerikli fotoğraflar paylaşıyor diyerek şikayet ederse bu durumun doğru olup olmadığı Instagram tarafından teyit edilir ve ardından gerekli işlem yapılır.

Instagram spamından korunmak için ne yapmalısınız?

Birçok sosyal medya mecrası kullanıcılarını korumak adına kendince belli topluluk kuralları vardır. Instagram'da bu kapsamda topluluk kurallarını uyguluyor. Başlıca belli durumlarda dikkatli olursanız Instagram’da spamlanma gibi bir riskiniz olmaz dahası spam alsanız bile hesabınıza herhangi bir işlem yapılmaz.

Instagram’da spam filtresine takılmamak için, ilk kural kesinlikle müstehcen içerikler paylaşmamaktır. Cinsellik olarak değerlendirilen fotoğraflar spam filtresine girer. İkinci olarak hesabınızın diğer kullanıcıları rahatsız edici ölçüde yorumlar yapmaması gerekir.

Instagram’da beğeni, takip ve izlenme gibi konularda kurallara uymanız ve limitleri aşmanız durumunda uyarı almamanız önemlidir. 

Instagram spam kaldırma nasıl yapılır diyedüşünüyorsanız, Instagram iletişim hattı ya da Instagram spam kaldırma formunu bakabilirsiniz. Hesabınız kapatılsa bile, kapatılmış Instagram hesabınız açılabilir.