Instagram Beğeni Engeli Nedir? Instagram'da Beğeni Engeli Nasıl Kaldırılır?

Instagram Beğeni Engeli Nedir? Instagram'da Beğeni Engeli Nasıl Kaldırılır?

Instagram, Türkiye’de 50 milyona yakın aktif kullanıcısı ile birlikte neredeyse Türkiye'nin en popüler sosyal medya uygulamasıdır. Instagram'ın bu kadar yüksek kullanıcı sayısına sahip olması, beraberinde çeşitli spam kontrol mekanizmaların da geliştirilmesinde büyük olanaklar sağladı. Instagram beğeni engelinin çalışma mantığı, uygulamanın geliştirdiği özel algoritma sayesinde gerçek kullanıcıları ve botları analiz etme üzerine kurulu yazılımsal bir sisteme sahiptir. Instagram'da ki beğeni engeli neden olur diye merak ediyorsanız bunun asıl sebebi Instagram’ın gereğinden fazla beğenide bulunan bir hesapları analiz etmesidir. Instagram beğeni engelinin asıl mantığı uygulamanın kısa süre içinde normalden fazla beğeni yapan hesaplar için getirdiği bir filtreleme sistemidir. 

Instagram beğeni engeli kalkıyor mu?

Instagram’da bazı sebeplerden ötürü beğeni engeli alabiliyorsunuz ve bu gayet normaldir özellikle yeni açılmış olan hesaplarda beğeni engelinin gelmesi daha kolay olabiliyor. Eski ve aktif olarak kullanılan hesaplarda Instagram'ın beğeni engelinin gelmesi daha zordur. Takipçi sayısı belli bir sayının üzerinde ve uygulamayı yıllardır kullanan birisi için hesabın beğeni engeli yemesi çok zordur. Instagram'ın beğeni engelini kaldırmak kolaydır ancak her hesabın beğeni engelini kaldırma süreci farklı işliyor. Örneğin yeni açılmış bir Instagram hesabının beğeni engeli yemesi olasılığı çok yüksektir ve bu beğeni engelinin kaldırılması da eski hesaplara göre daha zordur. Bundan dolayı yeni açmış olduğunuz bir Instagram hesabınız varsa etkileşim konusunda daha dikkatli olmanız gerekmektedir yoksa Instagram beğeni engeli alabilirsiniz. Bu sebepten ötürü hesabınızda belli bir süreliğine herhangi bir gönderiyi beğenemezsiniz. 

Instagram beğeni engeli sınırı nedir?

Instagram’ın algoritmasına göre beğeni limiti saatte ortalama 350 beğenidir. Hesabınızda 150-200 gönderiyi beğenseniz bile kolay kolay beğeni engeli almazsınız ancak normalden fazla beğenme işlemi yaparsanız Instagram beğeni engeli yersiniz. Daha önce beğeni engeli almış olan hesapların beğeni limiti daha da düşüktür. Limiti aşmanız durumunda Instagram anında hesabınızı engeller.

Beğeni engeli nasıl kalkar?

Instagram beğeni engelinizin kaldırılması için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Instagram, engeli kaldırmak için belli bir süre bekler. Bu süre ortalama 10 saattir. Instagram’da da 18 saat boyunca herhangi bir şeyi beğenemezsiniz.