İki Adımlı Hesap Doğrulama: 2021 Instagram için Nasıl Yapılır?

İki Adımlı Hesap Doğrulama: 2021 Instagram için Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber internet çağı hayatımızda çok önemli bir yere sahip olmaya başladı. Öyle bir duruma geldi ki artık ne günlük hayatımızda ne yaparsak yapalım sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz. Aslında bir nevi günlük görevi gören bu hesaplarımızın gizliliği ve güvenliği kullanıcılar için çok önemli ama özellikle son dönemlerde hızlı bir şekilde gelişen teknoloji ile beraber sanal güvenliği sağlamak zor bir hal aldı.

Bazen bir sosyal medya hesabının güvenliğini sağlamak için sadece şifre veya mail adresi yeterli olmayabiliyor çünkü günümüzde bu şifreleri ve mailleri korsanlardan korumak daha da zor bir hal alıyor. Bu sebeple Instagram dahil birçok sosyal mecra kullanıcıların hesap güvenliğini arttırmak için birtakım yeni teknikler kullanmaya başladı. Bunların içinden en önemlisi İki Adımlı Hesap Doğrulama sistemi.

Hesap Güvenliği Nedir?

Kullanıcıların hesap güvenliğini sağlamak son dönemlerde oldukça zor bir hal aldı. Sosyal medya mecraları da bunun farkında olmuş ki bu kullanıcıların güvenliğini sağlamak için periyodik olarak yeni algoritmalar geliştiriyor. Her platform gibi Instagram da bu tip algoritmalardan faydalanıyor. Bunlardan birkaç örnek vermek gerekirse:

  • Güvenlik duvarını daha sağlam hale getirmek,
  • Instagram kullanıcıların hesaplarını Gmail hesaplarına bağlaması,
  • Telefon numarası bağlamak
  • İki Adımlı Hesap Doğrulama bu tip tekniklerden sadece birkaçı.

İki Adımlı Hesap Doğrulama bu algoritmalardan en meşhuru ve en güvenlisi olarak bilinir. 

İki Adımlı Hesap Doğrulama Nedir?

İki Adımlı Doğrulama, teknik olarak sosyal medya hesaplarımızı daha güvenli bir hale getirir. Hesabınızı üçüncü kişilerin erişebilmesini daha da zora sokar. İki adımlı hesap doğrulamayı ilk kullanan mecra Facebook'tur. 2017 yılında kullanılmaya başlanan bu teknik daha sonradan popüler olmaya başlamış ve diğer platformlar tarafından da benimsenmiştir.

İki Adımlı Hesap Doğrulama Ne İşe Yarar?

Bu geliştirilmiş güvenlik sistemi sayesinde modern çağın büyük sorunlarından biri olan hesap çalınma durumunun önüne geçmiş olursunuz. Aynı zamanda şifrenizi veya kullanıcı adınızı unuttuğunuzda bu tekniklerden biriyle hesaba çok rahat bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Hesabınızın çalınma veya spam yüzünden kapatılma durumu olursa eğer, hesabınızı geri almakta büyük bir kolaylık sağlar. Eğer spamın ne olduğunu bilmiyorsanız burada ki linkten ulaşabilirsiniz.

İki Adımlı Hesap Doğrulama Nasıl Kullanılır?

İki Adımlı Hesap Doğrulama denilen teknik kısaca şudur:  Hesabınızı mail yolu ile Gmail hesabınıza bağlarsınız. Böylece eğer siz veya bir başkası herhangi bir cihazda oturum açarsa mail adresinize bir link gelir. Eğer giren kişi sizseniz gelen linke tıklayarak hesabınıza herhangi bir cihazdan güvenli bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Aynı işlemleri telefon numarası ile de yapabilirsiniz. Teknik yine aynı sistemle çalışır. Telefon numarasını girdiğiniz hesap sizden bir kod ister. Girmiş olduğunuz telefon numarasına bir mesaj gelir. Gelen bu kısa mesajda 6 haneli bir kod bulunur. Bu kodu kullanarak hesabınıza rahat ve güvenli bir şekilde erişebilirsiniz.